Filtruj według

Marka

Marka

Cena

Cena

  • 0,00 zł - 51,00 zł

Kolor

Kolor

Rodzaj złącza

Rodzaj złącza

Sposób montażu

Sposób montażu

Kategoria

Kategoria

Zastosowanie

Zastosowanie

Złącze RJ

Złącze RJ

Typ złącza

Typ złącza

Hermetyczne

Hermetyczne

Przelotowy

Przelotowy

Wtyki RJ45

Internet szybko stał się nieodzownym elementem życia każdego człowieka. Kiedy chcemy korzystać z niego na szerszą skalę, potrzebujemy dodatkowych akcesoriów. Tak jest m.in. z zaawansowanym sprzętem RTV - w celu zapewnienia jakości odbioru warto skorzystać z przewodowego połączenia sieciowego. Wtyczka Ethernet pozwala na stworzenie wielu instalacji elektrycznych - aby jednak do tego posłużyła, musimy mieć do dyspozycji urządzenia obsługujące sieć Ethernet.

Najpopularniejsze złączki do kabla internetowego i telefonicznego

Kiedy zamierzamy podłączyć komputer do sieci lub połączyć telewizor z laptopem, potrzebny jest nam odpowiedni kabel. Aby ów przewód pasował do gniazda, powinien być zakończony właściwą wtyczką. Standardowa wtyczka do kabla internetowego to złącze RJ45, nazywana tak od skrótu Registered Jack typu 45. Ten niewielki element łączy okablowanie klienta z okablowaniem firmy telekomunikacyjnej. Końcówka RJ45 jest zazwyczaj używana do podłączania modemu - choć nie każdego.

W sklepie Napad.pl znajdziemy też wtyczki telefoniczne przeznaczone do zadań specjalnych, znane jako wtyk RJ12 lub 6P6C, a także RJ14 (6P4C). Te popularne złącza mają odpowiednio po 6 i po 4 styki, a sięgamy po nie podczas wykonywania zakończeń kabli do rozmaitych urządzeń telefonicznych. Wyróżniamy również inne typy wtyków RJ; liczba następująca po oznaczeniu literowym określa ilość pinów i rodzaj sygnałów.

Różne rodzaje wtyczek do kabla internetowego

Wtyczka RJ45 występuje w różnych wariantach. Należy ją dopasować do używanego kabla. Przewody, które stosujemy, różnią się zastosowaniem i właściwościami. Najczęściej spotykane to UTP, STP i FTP. Kabel sieciowy UTP jest przewodem nieekranowanym (Unshielded Twisted Pair), często używanym w sieciach informatycznych. Kategoria zastosowanego kabla UTP ma wpływ na prędkość pobierania danych.

W przypadku domostw oraz małych przedsiębiorstw najczęściej stosowana jest kategoria 5e, w nowszych budynkach i większych obiektach warto wybrać kategorię 6. Kabel i wtyk RJ45 kat 6 zapewniają dużą wydajność i niezawodność. Im wyższa kategoria, tym wyższa przepustowość. Gniazdo komputerowe, przewód oraz złącze muszą być tej samej kategorii, ale także zgadzać się w kwestii ekranowania.

Drugi typ, STP (Shielded Twisted Pair), to przewód ekranowany - ma oplot i uziemienie; ekranowana jest sama skrętka oraz wszystkie pary przewodów. Z kolei kabel FTP (Foiled Twisted Pair) ma ekran foliowy oraz uziemienie. Te dwa rozwiązania sprawdzają się w miejscach, w których mamy do czynienia z zakłóceniami elektromagnetycznymi.

Złącza przelotowe

Instalatorzy cenią złącza przelotowe: system Pass Through umożliwia łatwiejsze zarobienie końcówki, ponieważ możliwe jest równomierne przeciągnięcie wszystkich żył przez wtyczkę. Do łatwiejszej instalacji przyczynia się także możliwość kontrolowania kolejności ich ułożenia przed zaciśnięciem. Aby zarobić wtyk przelotowy, potrzebna jest specjalna zaciskarka.

Najwyższą jakość zapewnia wtyk RJ45 ekranowany i przelotowy. Ekranowanie sprawia, że możemy liczyć na lepszy odbiór sygnału. Przelotowość ułatwia instalację oraz odpowiada za bardziej precyzyjne zaciśnięcie żył. Warto wspomnieć, że w warunkach domowych może wystarczyć złącze nieekranowane UTP, jeśli jednak szukamy bardziej zaawansowanego rozwiązania, ekranowanie będzie przydatne.

Dodatkowe akcesoria do wtyczek

Wtyk RJ45 możemy ochronić kolorową osłonką wykonaną z miękkiego tworzywa - zapobiega to przedostawaniu się kurzu i wilgoci, a także przypadkowemu wyłamaniu klipsa. Budowa osłony wtyku wymaga założenia jej na przewód, zanim zaciśniemy wtyk na skrętce komputerowej. Elastyczność materiału naszych kolorowych osłonek pozwala na wykorzystanie ich przy różnych kablach: UTP, STP i FTP. Dostępne są w różnych barwach.

Jest 24 produktów.

Pokazano 1-24 z 24 pozycji

Aktywne filtry